یکی از دغدغه هایی که والدین از بدو تولد نوزاد خیلی با آن مواجه هستند، موضوع قد، وزن و به طور کلی سیر رشد نوزاد است. نگرانی در مورد اینکه آیا نوزاد شما از نظر وزن و قد در سطح مطلوب قرار دارد، کاملا طبیعی است. چنانچه در نمودار رشد نوزاد، قد و وزن او در محدوده مطلوب نباشد، والدین به راهکارهای افزایش قد و وزن روی می‌آورند. اما چطور می‌توان به این موارد توجه نمود و برای بهبود آن‌ها تلاش کرد؟ در ادامه به شما راهکارهایی را معرفی می‌ کنیم که به افزایش وزن و قد نوزاد شما به طور طبیعی کمک می‌ کند.

چرا نوزادان قد و وزن متفاوتی دارند؟

یکی از فرهنگ‌ های اشتباهی که در بین ما زیاد دیده می‌ شود؛ مقایسه مداوم قد و وزن دو نوزاد با هم است. پزشکان معتقدند عوامل زیادی مانند تغذیه، ژنتیک و حتی تغذیه مادر در دوران بارداری، تاثیر مستقیمی روی قد و وزن نوزاد دارد. بنابراین انتظار می‌ رود که وزن نوزاد و قد او حتی با خواهر و برادرانش نیز کاملا متفاوت باشد. اصلی‌ ترین مورد نیز تغذیه مادر در دوران بارداری می‌ باشد. اگر مادر تغذیه خوبی داشته باشد، نوزاد سالم تری هم خواهد داشت.

همچنین عواملی مانند جنسیت و ژنتیک نیز در وزن و قد نوزاد دخیل هستند. برای تعیین وزن و قد نوزاد همواره قد و وزن پدر و مادر او نیز در نظر گرفته می‌ شود. همچنین در نظر داشته باشید میانگین قد و وزن نوزادان دختر با نوزادان پسر متفاوت است. اگر خانواده شما طبق استانداردهای قدی کم وزن و یا قد بلند هستید؛ پس نباید نگران قد و وزن نوزاد خود باشید. تنها به این فکر کنید که نوزاد شما خوب می‌ خوابد، خوب غذا می‌ خورد و فعالیت بدنی مناسب هم دارد.  عوامل ژنتیکی تاثیر زیادی روی قد و وزن نوزاد دارند و بهتر است حتما آن‌ها را هم در نظر بگیرید.

راهکارهای افزایش قد و وزن نوزاد:

همواره راهکارهایی برای  افزایش طبیعی قد و وزن نوزاد وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره می‌ کنیم:

 • دست از مقایسه بردارید:

پیش از دنبال کردن هر راهکاری این را در نظر داشته باشید که فرزند شما باید سالم باشد. اولین قدم این است که دست از مقایسه نوزاد خود با بقیه بردارید. اگر نوزاد شما تغذیه خوبی دارد و قدش به طور مرتب افزایش پیدا می‌ کند؛ پس بهتر است او را با بقیه مقایسه نکنید و به خود و او استرس وارد نکنید.

 • خودتان هم غذای مقوی بخورید:

بیشتر نوزادان تا 6 ماهگی تنها از طریق شیر مادر تغذیه می‌ شوند. پس اگر شما هم جزو مادرانی هستید که از شیر خود برای تغذیه نوزادتان استفاده می‌ کنید، بهتر است بر روی تغذیه خود تمرکز کنید. در این دوران مصرف مکمل‌ ها، ویتامین‌ ها و مواد غذایی مقوی نقش زیادی در سلامت و افزایش قد و وزن نوزاد شما دارد.

 • توجه به تغذیه نوزاد:

بعد از 6 ماهگی، برخی غذاهای کمکی نیز به برنامه تغذیه نوزاد افزوده می‌ شود. یکی از اصلی‌ ترین راهکارهای افزایش قد و وزن نوزاد این است که به تغذیه او توجه کنید. برای مثال به موارد زیر حتما توجه ویژه داشته باشید.

 • مصرف سرلاک را فراموش نکنید

سرلاک‌ ها جزو غذاهای کمکی مقوی هستند. می‌ توانید هم در خانه برای نوزادتان سرلاک تهیه کنید و هم از سرلاک‌ های آماده استفاده کنید. سرلاک هیپ از جمله محبوب‌ ترین سرلاک‌ هایی است که مادران از آن استفاده می‌ کنند. این سرلاک طعم‌ های متنوعی داشته و هر محدوده سنی نوزاد، سرلاک مخصوص به خود را دارد.

 • استفاده از شیر خشک مناسب وزن‌گیری

خرید بهترین شیر خشک برای وزن گیری یکی از اصلی‌ ترین دغدغه‌ هایی است که مادران دارند. شیر خشک‌ های زیادی در بازار هستند که می‌ توانید برای وزن‌ گیری نوزاد از آن استفاده کنید. وزن گیری با پدیاشور انتخاب بسیار مناسبی است. پدیاشور نوعی از شیر خشک است که می‌ توانید به صورت روزانه برای وزن‌ گیری و افزایش قد نوزاد از آن استفاده کنید.

 • استفاده از مکمل‌ های وزن‌ گیری

شاید نوزاد شما بد غذا است و این مورد سبب شده تا کم غذا بخورد. یا به طور دوره‌ ای بیمار شده و بدنش مواد مفیدی را از دست داده است. بنابراین بهتر است از مکمل‌ های وزن‌ گیری استفاده کنید. این مکمل‌ ها حاوی مواد مغذی مورد نیاز بدن نوزاد هستند و به بهبود وزن نوزاد کمک می‌ کنند.

 • جدول غذایی تهیه کنید

درست کردن غذای خوشمزه برای کودکان بد غذا می‌ تواند راهکاری عالی برای افزایش وزن باشد. می‌ توانید. طرز تهیه غذای کمکی برای نوزاد را در اینترنت سرچ کنید و غذاهای خوشمزه‌ ای که نوزادتان دوست دارد را تهیه کنید. جدول غذا برای نوزاد خود تهیه کنید. لیستی از غذاهای محبوب او درست کنید و در طول روز آن‌ها را درست کنید.

 • استفاده از انواع میوه‌ها

برخی از میوه‌ ها با توجه به کالری و مواد مغذی که دارند؛ انتخابی عالی برای بهبود قد و وزن نوزاد شما هستند. این میوه‌ها فیبر و کربوهیدرات مورد نیاز بدن نوزاد را تامین کرده و به وزن گیری بهتر و در نتیجه رشد سریعتر کمک می‌ کنند. بهتر است از وجود ویتامین‌ هایی که در افزایش قد تاثیر دارند و در این میوه‌ها نیز وجود دارند، غافل نشوید.
میوه‌ هایی مانند: سیب، موز،‌ انبه،‌ آووکادو، گلابی،‌ هلو

 • توجه به مولتی ویتامین‌ ها و قطره‌ های آهن

بدن انسان توانایی تولید تمامی مواد مورد نیاز خود را ندارد. بنابراین باید این مواد مانند مواد معدنی و انواع ویتامین‌ ها از مواد غذایی دریافت کند. متاسفانه مواد غذایی به قدری آهن یا مواد معدنی در خود ندارند که نیاز روزانه بدن را تامین کنند. یکی از راهکارهای افزایش قد و وزن نوزاد شما این است که حتما به طور مرتب به نوزاد خود قطره‌ های آهن و مولتی ویتامین دهید. این کار هم سیستم ایمنی بدن را قوی می‌ کند و هم تاثیر مثبتی بر رشد نوزاد دارد.

 • توجه به فعالیت کودک

اگرچه تغذیه نقش اساسی در افزایش قد و وزن نوزاد دارد؛ اما نباید از انجام فعالیت‌ های روزانه نیز غافل شد. تا پیش از 6 ماهگی نوزاد را باید بلند کنید و دست‌ ها و پاها را بسیار به آرامی تکان دهید. با بزرگتر شدن فرزندتان می‌ توانید فعالیت‌ های بیشتری در نظر بگیرید. به فعالیت‌ های فرزند خود توجه ویژه‌ ای داشته باشید. بخش عمده رشد کودک از طریق فعالیت و بازی کردن صورت می‌ گیرد.

 • راه حل نهایی مراجعه به پزشک

گاهی اوقات به عنوان والدین همه راه‌ ها را طی می‌ کنید؛ اما در آخر به نتیجه دلخواه نمی‌ رسید. بهترین راه این است که به پزشک مراجعه کنید. می‌ توانید از متخصص بخواهید تا برای نوزاد شما چکاپ کاملی انجام دهد.  در نهایت اگر پزشک معتقد است که نوزاد شما سالم بوده و نیازی به نگرانی نیست؛ پس با خیال راحت روی تغذیه درست و فعالیت او تمرکز کنید و اجازه دهید تا روند رشدی خود را طی کند.