تب کردن کودکان همواره یکی از مشکلات بوده که باعث نگرانی والدین شده است. به طرزی که ممکن است در اوایل مراقبت از فرزند پدر و مادرها از تب کردن کودک خود بترسند. بسیاری از پزشکان معتقدند مصرف مایعات به اندازه کافی، پوشاندن لباس‌ های راحت و آزاد به کودک، پاشویه کردن و استراحت کافی باعث می‌ شود تا تب فرزند شما کاهش یابد. البته در بسیاری از موارد نیز مصرف داروهایی که برای کودکان مناسب‌ اند، می‌ تواند گزینه بسیار خوبی باشد. یکی از داروهایی که برای از بین بردن تب و درد در کودکان مورد استفاده قرار می‌ گیرد، شربت کالپول است. این دارو که به صورت تخصصی برای کودکان بالای 6 سال تولید و وارد بازار شده است تاثیرات بسیار مثبتی داشته و مشتریان از آن رضایت دارند. در ادامه این مطلب بیشتر در خصوص این دارو با هم صحبت می‌ کنیم و نکات مهمی را در این زمینه با شما در میان می‌ گذاریم.

کالپول (Calpol) چیست؟

کالپول یک مسکن تولید شده مخصوص کودکان است که تاثیرگذاری زیاد دارد و می‌ تواند در ۱۵ دقیقه تب فرزند شما را کاهش داده و به بهبود وضعیت او کمک کند. شرکت تولید کننده این دارو سالهاست که در زمینه تولید محصولات خاص کودکان فعالیت می‌ کند و می‌ توان گفت که سابقه درخشانی در این زمینه دارد. اگر بخواهیم به صورت تخصصی‌ تر به داروی کالپول نگاه کنیم، باید این موضوع را در نظر داشته باشیم که این محصولات یکی از زیرمجموعه پاراستامول یا همان استامینوفن می‌ باشند. اما نکته بسیار مهمی که در خصوص این محصولات وجود دارد، تولید تخصصی آنها برای کودکان می‌ باشد که عوارض جانبی کمتری نسبت به سایر داروهای حاوی پاراستامول خواهند داشت و از سوی دیگر استفاده از طعم دهنده‌ های طبیعی خوشایند برای کودکان باعث شده تا خوردن آن راحت تر باشد. نمونه‌ های مختلف این دارو برای سنین مختلف تولید و وارد بازار شده است. اما تمرکز ما در این مطلب روی شربت کالپول مخصوص کودکان بالای 6 سال می‌ باشد.

طریقه مصرف کالپول

شربت کالپول مخصوص کودکان بالای 6 سال گزینه‌ بسیار خوبی برای کاهش تب کودکان می‌ باشد و در شرایط مختلف می‌ تواند مورد استفاده قرار بگیرد. علاوه بر این در صورتی که کودک شما به دلیل هر بیماری در حال تحمل درد است، می‌ توانید از این محصولات استفاده کنید. هیچ ماده قندی درون آنها وجود ندارد و اضافه کردن اسانس توت فرنگی به کالپول باعث شده تا کودکان به راحتی بتوانند آنها را بخورند و مقاومتی در این زمینه نداشته باشند.

مقدار مصرف برای کودکان بالای 6 سال به بالا عبارت است از:

 • کودکان بین 6 تا 8 سال تا 4 بار در 24 ساعت می‌ توانند از این دارو استفاده کنند و میزان مصرف مجاز در هر بار استفاده 5 میلی گرم است.
 • کودکان 8 تا 10 سال می‌ توانند 4 بار در 24 ساعت و در هر بار مصرف 7.5 میلی گرم از این شربت را میل کنند.
 • کودکان 10 تا 12 سال در 24 ساعت می‌ توانند 4 بار این شربت را مصرف کنند و در هر دفعه استفاده میزان مصرف نباید بیشتر از 10 میلی گرم باشد.
 • کودکان 12 تا 16 سال نیز 4 بار در 24 ساعت و در هر بار 10 تا 15 میلیگرم از این شرب را می‌ توانند مصرف کنند.
 • بزرگسالان و نوجوانان (سنین بالای 16 سال) می‌ توانند تا 4 بار در 24 ساعت و در هر بار 10 تا 20 میلی گرم از این شربت استفاده کنند.


برای تمام سنین بالا باید این مورد مهم را در نظر داشته باشید که هیچگاه بیشتر از 4 دوز در 24 ساعت مصرف نکنید. از سوی دیگر بهتر است کالپول را به همراه سایر مسکن‌ ها (مانند استامینوفن و...) استفاده نکنید. همیشه نظر دکتر در اولویت قرار دارد و برای گرفتن نتیجه بهتر حتما باید طبق تجویز او عمل کنید. در ضمن در شرایطی که بدون نظارت دکتر از این دارو استفاده می‌ کنید، روند استفاده را برای بیشتر از 3 روز ادامه ندهید و در صورتی که مشکلاتی مانند درد یا تب همچنان وجود داشت مصرف را قطع کرده و به دکتر مراجعه کنید.

موارد استفاده از داروی کالپول

داروی کالپول برای شرایط متعددی از جمله موارد زیر مورد استفاده قرار می گیرد:

 • از بین بردن تب‌ های ویروسی
  در برخی موارد تب‌ های بوجود آمده در اثر ویروس‌ های مختلف  سه تا پنج روز برای کودکان طول بکشد. استفاده از کالپول به مقادیر گفته شده می‌ تواند در دورانی بدن کودک شما ضعیف است و توانایی مقابله با تب را ندارد کاربرد مفیدی داشته باشد.
 • آنفولانزا و سرماخوردگی
  ممکن است هر کودک در سال حدود 1 یا 2 بار مبتلا به سرماخوردگی شود. در چنین شرایطی باید ابتدا به پزشک مناسب مراجعه کرده و طبق نظر او مقدار مناسب کالپول را به بدن کودکان برسانید.
 • بیماری‌ های خاص مانند سرخک و اوریون
  شاید این روزها دیگر اسمی از بیماری‌ های سرخک و اوریون به میان نیاید، اما از آنجایی که این بیماری‌ ها در کودک شما تب زیادی تولید می‌ کنند و از سوی دیگر این تب بالا می‌ تواند مشکلات زیادی را برای آنها به همراه داشته باشد؛ بهتر است یک شناخت نسبی نسبت به این بیماری‌ ها پیدا کنید. کالپول می‌ تواند در زمینه از بین بردن تب در این بیماری‌ ها نیز مفید واقع شود.
 • درد گوش
  کودکان ممکن است به دلایل مختلف درد در گوش خود احساس کنند و استفاده از کالپول می‌ تواند به عنوان یک مسکن مناسب پاسخگوی نیازتان باشد.
 • گلو درد
  احساس درد در گلو ممکن است به دلایل مختلفی برای کودک شما رخ دهد و اتفاق غیر عادی نیست. ولی در شرایطی که فرزندتان توانایی تحمل این درد را نداشته باشد، کالپول قطعا گزینه بسیار خوبی برای او خواهد بود.
 • انواع درد
  کالپول یک مسکن است و می‌ توان در شرایط سردرد، دل درد و… نیز از آن استفاده کرد.

سخن نهایی
برای خرید داروی شربت کالپول حتما باید سراغ فروشندگان معتبری که در این زمینه فعالیت دارند بروید. از یاد نبرید که هیچ ارزان بودنی بدون دلیل نیست و به خصوص وقتی بحث دارو در میان است، باید در نظر داشته باشید خرید محصولات ارزان و تقلبی می‌ تواند عوارض جانبی زیادی را در پی داشته باشد. از طرفی استفاده بیش از حد کالپول و هر داروی دیگری نیز می‌ تواند خطرات زیادی را در بزرگسالی و حتی همان کودکی به همراه داشته باشد. اما در صورتی که مقدار دوز مصرفی را طبق توصیه‌ های انجام شده در این مطلب و نظر پزشک تنظیم کنید هیچ مشکلی نخواهید داشت.