تمامی افراد علاقه به داشتن پوست و موهایی زیبا و سالم دارند. برای این که پوست و موی زیبایی داشته باشید، باید به صورت مرتب از آن مراقبت کنید. در این مقاله به معرفی موثرترین راه های خانگی مراقبت از پوست و مو پرداخته‌ ایم، پس در ادامه با ما همراه باشید.

دلیل اهمیت مراقبت از پوست

پوست انسان سپری دفاعی در برابر انواع میکروب‌ ها و بیماری‌ هاست و به جز این مورد، وظیفه بهبود گردش خون و کنترل دمای بدن را نیز دارد. به دلیل همین ویژگی است که مراقبت پوست از اهمیت بالایی برخوردار است. در کنار این موارد پوست یکی از اصلی‌ ترین موارد مرتبط به ظاهر انسان است و در صورت ناسالم بودن، ظاهر و زیبایی فرد را خدشه‌دار می‌ کند. به همین دلیل از این منظر نیز به اهمیت مراقبت از پوست می‌ توان رسید.
انسان‌ ها به طور کل دارای پنج نوع پوست طبیعی، چرب، خشک، مختلط و حساس هستند که با توجه به نوع پوست باید از یکی از روش‌ های خانگی مراقبت از پوست استفاده کرد. گفتنی است این روش‌ ها برای همه افراد تاثیر یکسانی نداشته و فرد باید با آزمون و خطا و همچنین مشورت با دکتر بهترین روش‌ ها را پیدا کرده و به صورت مکرر برای زیباسازی و جوان‌سازی پوست خود استفاده کند. در ادامه موثرترین راه های خانگی مراقبت از پوست را مورد بررسی قرار می دهیم.

استفاده از ژل آلوئه‌ ورا

آلوئه‌ ورا از موادی است که در بسیاری از کرم‌ ها و مرطوب‌ کننده‌ ها از آن به دلیل خاصیت جوان‌ سازی پوستی که دارد استفاده می‌ شود. برای بهره‌ مند شدن از خاصیت آلوئه‌ ورا لازم است ژل آن را هر چند روز یک بار به پوست خود بمالید و اجازه دهید به مدت 10 دقیقه بر روی پوستتان باقی بماند و سپس با آب گرم صورت خود را بشویید.

استفاده از روغن نارگیل

روغن نارگیل برای رفع خشکی پوست و آب‌رسانی به آن استفاده می‌ شود. برای استفاده از آن لازم است چند پره از نارگیل را با بخار گرم کرده و سپس روغن به دست آمده از آن را به صورت خود به شکل دورانی بمالید و ماساژ دهید. این کار را هر روزه به مدت 20 دقیقه انجام دهید و پس از اتمام مدت زمان آن، پوست خود را بشویید.

استفاده از عصاره لیمو

عصاره لیمو حاوی ویتامین C است و همیشه به عنوان روشی ایده‌آل برای شادابی پوست و جلوگیری از پیری زودرس آن به حساب می‌ آِید. همچنین از عصاره لیمو برای از بین بردن آکنه‌ ها و لکه‌ ها نیز می‌ توان استفاده کرد. برای استفاده از آن لیمویی را نصف کرده و کمی عسل بر روی آن بمالید. سپس این لیمو را به صورت مداوم بر روی پوست خود بکشید. اجازه بدهید عصاره لیمو 10 دقیقه بر روی پوست صورت شما باقی بماند و سپس صورت را آب گرم شستشو دهید.

استفاده از عصاره گوجه فرنگی

از آن جایی که ممکن است خود گوجه فرنگی موجب سوزش و یا التهاب پوست شما شود، بهتر است از عصاره آن استفاده کنید. عصاره گوجه فرنگی را بر روی پوست مالیده و پس از 15 دقیقه آن را بشویید. این کار را هفته‌ای دو بار و به مدت چند ماه انجام دهید تا تاثیر آن را بر روی پوست خود مشاهده کنید.

استفاده از بادام

استفاده از بادام موجب محافظت از پوست در برابر نور خورشید شده و در نتیجه اجازه نمی‌ دهد پوست خشک و قرمز شود. برای استفاده از آن لازم است اسکرابی را تهیه کنید و آن را بر روی پوست خود بمالید. برای این کار 3 قاشق غذاخوری خامه را به همراه یک فنجان شکر و روغن زیتون و روغن بادام مخلوط کرده و سپس ماسک به دست آمده را بر روی صورت خود قرار دهید و به مدت 15 دقیقه پوست صورت را ماساژ دهید. پس از آن صورت را با آب ولرم بشویید.

استفاده از سفیده تخم‌مرغ

سفیده تخم‌مرغ کمک به‌سزایی به از بین بردن چین و چروک پوست صورت و جلوگیری از بزرگ نشدن منافذ می‌ کند. به دلیل خواص بسیار خوبی که تخم‌ مرغ دارد، به عنوان یکی از بهترین روش‌ های خانگی مراقبت از پوست معرفی می‌ شود. برای استفاده از آن یک سفیده تخم‌مرغ را به کمک قلم مو به پوست خود بمالید و سپس 15 دقیقه صبر کرده تا سفیده جذب پوست شود و سپس صورت خود را با آب ولرم بشویید.

استفاده از گلاب

گلاب به بازسازی سلول‌ های پوست کمک بسیاری می‌ کند و پس از مدتی چین و چروک بر روی صورت را نیز از بین می‌برد. برای استفاده از آن بهتر است 2 قاشق چای‌خوری گلاب را با نصف قاشق چای‌خوری آبلیمو ترکیب کرده و محلول به دست آمده را با پنبه به پوست خود بمالید. پس از این که محلول بر روی صورت خشک شد اجازه بدهید محلول خشک شده 10 دقیقه بر روی صورت شما باقی بماند و سپس صورت را با آب گرم بشویید تا اثری از ترکیب ساخته شده بر روی پوست صورت شما باقی نماند.

استفاده از جوش شیرین

جوش شیرین یکی از قدیمی‌ ترین و موثرترین راه های خانگی مراقبت از پوست است. این ماده موجب شادابی پوست شده و در بسیاری از محصولات داروخانه‌ ای نیز استفاده می‌ شود. از جوش شیرین چندین ماسک مختلف می‌ توان تهیه کرد.

 • ماسک جوش شیرین با آب
  ساده‌ ترین نوع ماسک‌های جوش شیرین، ماسک جوش شیرین با آب است. از این ماده برای از بین چربی‌ های اضافه می‌ توان استفاده کرد. جوش شیرین را با آب مخلوط کرده و سپس ماسک تهیه شده را بر روی پوست خود بمالید. پس از آن ماسک را به مدت 5 دقیقه بر روی صورت قرار داده و سپس صورت را با آب ولرم بشویید. گفتنی است از تماس این ماسک با لب‌ها و چشم‌ ها خودداری شوید.
 • ماسک جوش شیرین با پرتقال
  پرتقال موجب جمع شدن منافذ پوست شده و در کنار جوش شیرین می‌ تواند انواع ناخالصی‌ ها را از بین ببرد. این ماسک به عنوان یک لایه‌ بردار عمل کرده و موجب افزایش نشاط و شادابی پوست می‌ شود. برای استفاده از آن جوش شیرین و آب پرتقال را با هم مخلوط کنید تا خمیری به دست آید. سپس این ماسک را بر روی صورت بمالید. برای افزایش اثر لایه‌برداری این ماسک را با انگشت بر روی پوست ماساژ دهید تا اثر لایه‌برداری آن بیشتر شود. پس از گذشت 15 دقیقه صورت خود را با آب بشویید تا اثری از ماسک بر روی صورت باقی نماند.
 • ماسک جوش شیرین با عسل
  عسل به شفافیت پوست کمک بسیاری می‌کند. برای تهیه این ماسک دو ماده را با هم مخلوط کرده و ماسک را بر روی صورت بمالید و سپس 20 دقیقه صبر کنید تا ماسک اثر خود را بر روی صورت بگذارد. سپس صورت خود را به خوبی بشویید تا کاملا تمیز شود. در این ترکیب می‌ توانید از دارچین نیز استفاده کنید. دارچین خاصیت ضد التهابی داشته و به از بین بردن آکنه و لکه‌های صورت کمک بسیاری می‌ کند، در نتیجه برای پوست‌ های جوش‌ دار استفاده از ترکیب جوش شیرین، عسل و دارچین توصیه می‌ شود.
 • ماسک جوش شیرین با ماست
  برای از بین بردن آکنه‌ های معمولی ماست ماده بسیار مناسبی است. این ماسک را بر روی صورت به مدت 10 دقیقه نگه دارد و سپس صورت خود را با آب گرم بشویید.
 • ماسک جوش شیرین با شیر
  شیر از بهترین موادی است که موجب شاداب‌ کنندگی پوست می‌ شود. این دو ماده در کنار هم مقدار زیادی کلاژن تولید می‌ کنند، در نتیجه به کاهش چین و چروک نیز کمک بسیاری می‌ کنند. برای تهیه آن جوش شیرین را با شیر مخلوط کرده و ماسک به دست آمده را به مدت 25 دقیقه بر روی صورت خود قرار دهید و سپس با آب بشویید.

دلیل اهمیت مراقبت از مو

مو نیز یکی از اصلی‌ ترین مشخصه های زیبایی در ظاهر فرد تلقی می‌ شود، در نتیجه بسیاری از افراد برای مراقبت از مو و جلوگیری از ریزش آن اهمیت زیادی قائل اند. برای آن که موهایی سالم و زیبا داشته باشید بهترین راه این است که به صورت هر روزه موهای خود را شستشو ندهید، زیرا این کار موجب از بین رفتن چربی‌ های طبیعی مو شده و مو را خشک و چرب می‌ کند. در ادامه این مقاله به معرفی موثرترین راه های خانگی مراقبت از مو پرداخته‌ ایم.

استفاده از تخم‌مرغ

زرده تخم‌ مرغ موجب مرطوب کردن مو شده و از خشک شدن آن جلوگیری می‌ کند. در کنار آن سفیده تخم‌ مرغ نیز برای محافظت از مو به کار می‌ رود. در نتیجه هر دو بخش تخم‌ مرغ برای مو مناسب خواهد بود.


استفاده از ماست

ماست نیز یکی از موثرترین روش‌ ها برای مرطوب نمودن و آب‌ رسانی به پوست است. برای استفاده از آن لازم است ماست را به مدت 20 دقیقه بر روی مو قرار داده و سپس آن را بشویید.

استفاده از ترکیب آب لیمو و روغن زیتون

ترکیب آب لیمو و روغن زیتون برای از بین بردن موهای چرب توصیه می‌ شود. این مخلوط را بر روی مو ماساژ دهید و سپس مو را بشویید. از این خمیر به دست آمده هفته‌ ای یک بار استفاده کنید.

استفاده از آووکادو

آووکادو یکی از بهترین موادی است که برای تقویت و از بین بردن آسیب موهای فر استفاده می‌ شود. نصف آووکادو را به شکل پوره درآورده و آن را بر روی موهای خود قرار دهید. اجازه دهید این ماده به مدت 15 دقیقه بر روی موهای شما باقی بماند و سپس آن را با آب بشویید. گفتنی است این مواد را با تخم‌مرغ، سس مایونز و ماست نیز می‌ توانید مخلوط کنید.

استفاده از آب چغندر

آب چغندر برای افزایش رشد مو عالی عمل می‌ کند. در آب چغندر پروتئین، ویتامین، منیزیم، پتاسیم، فسفر و سیلیس وجود دارد و هر کدام از این مواد برای افزایش رشد مو عالی است.